Beton architektoniczny – trend w projektowaniu wnętrz

Przemysłowe spojrzenie na wystrój wnętrz staje się coraz bardziej powszechne. Niestety nie każdy może cieszyć się z mieszkania w starym, przebudowanym magazynie, który wypełniają autentyczne elementy industrialne. Istnieją jednak sposoby aby nadać naszym domom wyrazistego miejskiego charakteru.

Jednym z najprostszych sposobów osiągnięcia przemysłowego wyglądu w domu jest użycie przemysłowych materiałów, przy czym beton wydaje się być wyborem najbardziej oczywistym. Wielu projektantów wykorzystuje beton  w nieoczekiwany i nietypowy sposób. Wydaje się, że nie ma niczego, czego nie można stworzyć, przy pomocy tego wszechstronnego materiału.

Oprawy świetlne wykonane z betonu to obecnie mocno wyróżniający się trend w aranżacji oświetleniowej wnętrz. Wielu projektantów wykorzystuje wytrzymałość i użytkowe właściwości tego materiału do tworzenia minimalistycznych, surowych i ascetycznych lamp. Włoski producent oświetlenia Foscarini proponuje wiszącą lampę  Aplomb zaprojektowaną przez Paolo Lucidiego i Lucę Pevere.

Heavy to zbiór cienkościennych, odlanych betonowych lampek autorstwa Benjamina Huberta dostępnych w formie ściennej, stołowej i wiszącej. Niemiecki projektant Tim Mackerodt zaprojektował lampę wiszącą, wyprodukowaną przy użyciu betonu zbrojonego włóknami, formowanego ręcznie na elastycznych formach.

Holenderski projektant Dik Scheepers zastosował natomiast papierowy beton – eksperymentalny, tani, wszechstronny i lekki materiał używany głównie w budownictwie – w celu stworzenia kolekcji mebli o nazwie UnPølished.

Inne betonowe meble to półki ścienne w kształcie kostek zaprojektowane przez Floriana Kallusa . Elementem wyróżniającym tego projektu jest wewnętrzna okleina drewniana, która dodaje subtelności surowemu charakterowi betonu. Johan Forsberg jest szwedzkim projektantem, który z powodzeniem znajduje coraz to nowsze zastosowania betonu. Eksperymentuje od lat, tworząc ściany, zegary, czy stoły. Jego projekty cechuje minimalistyczne i nowoczesne wzornictwo oraz wyjątkowa trwałość. Również ściany nie uniknęły betonowego szaleństwa. Wzory betonowych płytek Daniela Ogassiana są wspaniałym przypomnieniem, że ten  materiał może zostać przekształcony w powierzchnię dotykową pięknie dekorującą wnętrze. Zjawiskowe płytki ścienne Dune firmy Urban Product wykonane w betonie, drewnie orzechowym czy gipsie, nikogo nie pozostawią obojętnym. Za to każdy, kto na nie spojrzy, marzy by ich dotknąć.

Natomiast norweska firma Concretwall tworzy niepowtarzalne i realistyczne tapety zaprojektowane w oparciu o zdjęcia fotografa Toma Haga, który podróżując po Norwegii, fotografował surowe ściany z betonu, cementu, a nawet te z pokryte graffiti.

Kuchnie również przeszły rewolucję przemysłową. Projektanci coraz częściej decydują się na  beton jako materiał pierwszego wyboru.

Austriackie studio projektowe Steininger Designers stworzyło innowacyjną betonową kuchnię wykonaną z ultra cienkiego betonu o grubości 8 mm, która jest wytrzymała, lekka, higieniczna i odporna na wysoką temperaturę. Wydaje się, że jedynym produktem niemożliwym do wykonania z betonu są meble przeznaczone do siedzenia. Gęstość i twardość betonu nie zniechęcają jednak projektantów, którzy tworzą interesujące i  nietypowe projekty. Stitching Concrete to dzieło przemysłowego projektanta Floriana Schmida, który wykorzystując rewolucyjne płótno betonowe, stworzył zestaw wytrzymałych taboretów, doskonałych do użytku zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz.

Aranżacje przy użyciu betonu mogą być naprawdę imponujące, a przede wszystkim różnorodne. Walory dekoracyjne tego materiału sprawiają, że możliwości jego zastosowania są niemalże nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *