Jak donice betonowe wpisują się w architekturę miejską?

donica betonowa w mieście

Z pozoru nieistotna donica, może mieć ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność przestrzeni miejskiej. Nie stanowi ona jedynie pojemnika na rośliny, ale także jest jednym z bardzo ważnych elementów małej architektury, które powinny ze sobą harmonizować, tworząc spójną całość. Wyjaśniamy, jak donice betonowe wpisują się w architekturę dużych i mniejszych miast oraz jakie są ich zalety. Czytaj dalej Jak donice betonowe wpisują się w architekturę miejską?

Oryginalne donice betonowe – czyli projektowanie na życzenie

donice betonowe

Ogród to dla wielu osób miejsce odpoczynku i wyciszenia. Chcemy, żeby każdy jego skrawek był zadbany, miał swój niepowtarzalny charakter i zachwycał naszych gości. Aby rzeczywiście tak było, ważne jest zadbanie o każdy detal. Jednym z elementów, które warto wziąć pod uwagę są donice mieszczące mniejsze i większe rośliny. Jeśli chcesz, żeby Twój ogród nabrał oryginalnego wyrazu, wybierze betonowe propozycje, które sprawiają, że przestrzeń wokół staje się nowoczesna i piękna. Jakie są zalety takiego rozwiązania? I jak dobrać elementy, które będą dopasowane do naszych potrzeb? Temat ten omawiamy w naszym artykule. Czytaj dalej Oryginalne donice betonowe – czyli projektowanie na życzenie

Jak wykorzystuje się beton architektoniczny?

betonowa ściana w łazience

Beton architektoniczny to popularny materiał wykończeniowo-dekoracyjny wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje go duża wytrzymałość, odporność, a także niezaprzeczalne walory estetyczne. Beton architektoniczny doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz o industrialnym charakterze. Z powodzeniem można łączyć go z innymi materiałami, tworząc niepowtarzalne i oryginalne aranżacje. Czytaj dalej Jak wykorzystuje się beton architektoniczny?

Biżuteria i Ozdoby z Betonu

Kolczyki z betonu by STRUKTU

Możliwości zastosowania betonu wydają się nieograniczone. Co do tego nikt już nie ma wątpliwości. Zaskakujące jest natomiast wykorzystanie betonu do produkcji biżuterii. Być może trudno sobie takie wyroby wyobrazić, jednak ich wielbiciele zachwycają się minimalistycznym charakterem i surowym pięknem. Biżuteria ta wykonywana jest ręcznie, dzięki czemu każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i unikatowy.

Wielu projektantów używa betonu, bo zachwyca ich mnogość jego zastosowań. Naszyjniki marki Made Grey urzekają połączeniem betonu przemysłowego z miedzią. Różowo – złoty odcień metalu idealnie łączy się z matową szarością tworząc oszczędną w formie ale bardzo wyrafinowaną biżuterię.

Projektanci z Made in Canada Gifts proponują równie minimalistyczną co luksusową biżuterię betonową. Linia Urban wykonywana jest ręcznie, przy użyciu betonu i metali szlachetnych. Po wyjęciu z formy, każdy szczelina, która powstała w betonie, wypełniana jest złotem, srebrem lub miedzią. Dzięki temu surowe projekty nabierają blasku i lekkości nie tracąc przy tym miejskiego charakteru.

Jeśli beton nadal wydaje Ci się szary i zimny, po obejrzeniu prac Eleny Kapompasopoulou na pewno zmienisz zdanie. Architekt i założycielka Cement Chemistry proponuje limitowaną biżuterię, inspirowaną surowcem i geometrią, dostępną w odważnych kształtach i kolorach. Wszystkie bransoletki, kolczyki, czy pierścionki produkowane są ręcznie z osobnych odlewów, następnie szlifowane i obsadzane w oprawy z metali szlachetnych.

Bizuteria z betonu: bransolety

Również w Polsce projektanci biżuterii nie pozostali obojętni na estetyczne walory betonu i stworzyli markę Struktu  . ( Produkty można nabyć na PolishDesignNow ).  Każdy egzemplarz wykonywany jest ręcznie z różnych mieszanek betonu i łączony z elementami lub drobinami srebra. Projektanci postawili na proste, geometryczne formy kolczyków i zawieszek – tworząc doprawdy unikatowe produkty.

Łańcuszek

Biżuteria wykonana z betonu może być naprawdę imponująca. Jeśli jednak nie jesteś przekonany czy na betonowe kolczyki lub wisiorek warto wydać kilkaset złotych, zrób je samodzielnie. Eksperymentuj z kolorami, barwnikami i formami. Twórz różne odcienie i kształty, i ciesz się nowoczesną i unikatową biżuterią z betonu.

Donice z betonu architektonicznego – jak dobrać…?

Jaki kształt donicy betonowej będzie najlepszy?

Przy wyborze donicy należy poza względem estetycznym zastanowić się co jest dobre dla rośliny. Donica betonowa, która będzie zbyt mała spowoduje, że korzenie rozrastać będą się zbyt „ciasno” przez co roślina odcina tlen, wilgoć, a co za tym idzie wszystkie składniki odżywcze – niezbędne do zdrowego wzrostu. Gdy zauważysz, że rośliny marnieją, warto sprawdzić czy donica nie jest za mała. Z kolei jeśli donica z betonu architektonicznego, która będzie zbyt duża spowoduje, że zbędna gleba będzie zbyt mokra, a korzenie rozrosną się zbyt mocno w stosunku do górnej części co też nie jest dobre.

Jaka jest więc zasada sadzenia roślin w naszych donicach z betonu architektonicznego?

Wysokość donicy powinna być równa 1/3 wysokości rośliny – donice z betonu dobieramy więc do wielkości bryły korzeniowej, a roślinę przesadzamy do większych donic wraz ze wzrostem naszej rośliny. Jeśli rośliny mają zdobić bardzo nasłonecznione miejsce, koniecznie posadź je w większych donicach. Donice betonowe w przeciwieństwie do doniczek plastikowych oraz metalowych nie kumulują ciepła co jest bardzo istotne, aby rośliny dobrze się rozwijały. Jeżeli posiadasz zioła, dobrym pomysłem jest ustawienie doniczek wyżej. Takie rozwiązanie ma same plusy: oszczędzamy miejsce, porządkujemy przestrzeń i przy tym tworzy efektowne kompozycje, które pod wpływem słońca uwalniają olejki eteryczne roznoszące się po całym tarasie lub balkonie.

 

Donice z betonu architektonicznego

Kształt donicy

Każdy z gatunków roślin ma inny system korzeniowy, a co za tym idzie wymagadonicy o innym kształcie i wielkości. Pomijając kwestię rośliny – rozmiar donicymoże być podyktowany rozmiarem naszego tarasu. Po prostu nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca na donice w standardowych rozmiarach na naszym tarasie. Dlatego proponujemy wykonanie donicy z betonu architektonicznego w dowolnym rozmiarze i kształcie.

 

 

Wąskie i wysokie donice

W wąskich donicach sadzimy draceny, iglaki, palmy. Rośliny te nie są zbyt wymagające, a wąska i wysoka donica pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na balkonie, tarasie lub w domu. Przy tym donice wysokie idealnie nadadzą się na taras. Dla krzewów i małych drzewek najlepsza będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm.

Szerokie, płytkie donice

Szerokie, płytkie donice doskonale nadadzą się do kaktusów, drzewek bonsai, nowalijek. Donice tego typu doskonale sparadzą się w domu, zaś taras optycznie powiększą.

Niskie, podłużne donice

Donice niskie, a jednocześnie podłużne stosujemy do roślin sezownowych, kaktusów oraz sukulent (roślin gruboszowatych). Donice tego typu często stosowane są na balkonach i tarasach. To donice idealne dla kolorwych i sezonowych kwiatów, które będą się w nich najlepiej czuły.

Duże donice

Duże betonowe donice wykorzystujemy głownie na zewnątrz np.: tarasach, dużych balkonach, ogrodach publicznych, miejskich parkach. Donice z betonusą cięzkie, wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz stabilne. Walory estetyczne możemy natomiast dostosować w zależności od Państwa potrzeb.

 

 

 

Design donic, a styl w jakim jest miejsce

Jak dobrać donicę betonową do stylu miejsca?

Rośliny w małych, dużych, wąskich, szerokich, kwadratowych, okrągłych donicach… nie ma znaczenia. Nawet niepozorne, niskie rośliny ustawione na balkonie lub tarasie w dużych lub mniejszych donicach zwrócą na siebie uwagę. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać styl donic do stylu w jakim urządzone jest dane miejsce. W przypadku donic z betonu architektonicznego jedynym aspektem o który powinniśmy zabać jest kształt, ponieważ donice betonowe doskonale zgrywają się z drewnem i do surowymi betonowymi miejscami utrzymanymi w nowoczesnym designie (zobacz galerię realizacji).

Jeżeli nasze miejsce utrzymane jest w nowoczesnym stylu, gdzie posiadamy sporo ostrych krawędzi i był powinniśmy wybrać donice kwwadratowe, prostokątne lub trapezowe. Kształt ten będzie współgrał z otoczeniem. Z kolei jeżeli nasze otoczenie utrzymane jest w klasycznym stylu powinniśmy wybrać donice okrągłe, łukowe lub trapezowe. Donice nie będą narzucać się, będą zaś delikatnie podkreślać wygląd rośliny, bo to przecież ona jest najważniejsza.

Jeśli wybierzemy różne gatunki roślin, które mają urozmaicone kształty – dla równowagi wybierz donice w podobnej formie i stylistyce.

Beton architektoniczny odkryty na nowo…

Beton jako materiał budowlany stosowany był już w VI wieku p.n.e. w formie okruchów skalnych łączonych spoiwem mineralnym. Aż do początku XIX wieku, nie był to jednak materiał powszechnie używany.  Na ten czas nie ma jeszcze jednolitej definicji betonu architektonicznego,  nie ma wyliczenia zasad, których spełnienie ma oznaczać,  że to z czym się spotkamy to własnie beton architektoniczny.  Jedna z wielu charakterystyk głosi, że tym mianem określany jest beton któremu architekt w procesie projektowania może nadać określony kolor, fakturę i kształt.
Czytaj dalej Beton architektoniczny odkryty na nowo…