Co widzisz, kiedy słyszysz słowo “beton”? Zapewne szary, smutny i toporny materiał, z którego powstają ciężkie, masywne i nieciekawe konstrukcje budowlane. Zwrot “betonowe miasto” również nie przywodzi na myśl zbyt pozytywnych skojarzeń. Tymczasem nowoczesne technologie dały nam szerokie możliwości w zakresie produkcji i wykorzystania mieszanek betonowych. W ten sposób powstał beton architektoniczny, który znacząco odbiega od swojego pierwowzoru. To właśnie z niego powstają elementy małej architektury, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w przestrzeni miejskiej.
Beton architektoniczny — szerokie możliwości zastosowania
Beton architektoniczny daje bardzo szerokie możliwości w zakresie projektowania elementów małej architektury w przestrzeni miejskiej. Stał się bardzo popularny zarówno ze względu na swoje właściwości użytkowe, jak i walory wizualne. Jest to materiał wyjątkowo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Powstają z niego elementy, które sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, spełniają funkcje ozdobne, a także ułatwiają korzystanie z terenów miejskich.
Do elementów ozdobnych zaliczamy przede wszystkim donice betonowe, a także gazony czy kwietniki. Są one funkcjonalne i trwałe. Mogą przybierać różne formy, adekwatnie do potrzeb i specyfiki roślinności występującej na danym terenie. Dostępne są też różnorodne kolory donic. Porowata, specyficzna faktura sprawia, że doskonale komponują się z różnym rodzajem architektury — od klasycznej poprzez nowoczesną.
Z betonu architektonicznego mogą powstawać też różnorodne meble, przeznaczone do wygodnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Są to nie tylko ławki, ale również siedziska czy nawet oryginalne leżaki. Obecnie produkowane meble betonowe wyróżniają się nieraz wyszukanymi kształtami, nietypowymi bryłami i ciekawie wyprofilowanymi liniami. Ten rodzaj mebli idealnie nadaje się do zastosowania w przestrzeni miejskiej, ponieważ ze względu na swoją trwałość i twardość skutecznie opierają się atakom wandalizmu. To z kolei oznacza, że koszty utrzymania małej architektury będą niższe, co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania siedzisk z przeznaczeniem do użytku publicznego.
Z betonu architektonicznego powstaje też szereg elementów użytkowych, takich jak np. kosze uliczne, zapory parkingowe, stojaki na rowery, schody zewnętrzne, ogrodzenia i murki itp. Pozwalają one zagospodarować miejską przestrzeń w sposób praktyczny, a jednocześnie estetyczny.