Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Sbadesign

Bez kategorii Donice z betonu architektonicznego – jak dobrać…?

Jaki kształt donicy betonowej będzie najlepszy?

Przy wyborze donicy należy poza względem estetycznym zastanowić się co jest dobre dla rośliny. Donica betonowa, która będzie zbyt mała spowoduje, że korzenie rozrastać będą się zbyt „ciasno” przez co roślina odcina tlen, wilgoć, a co za tym idzie wszystkie składniki odżywcze – niezbędne do zdrowego wzrostu. Gdy zauważysz, że rośliny marnieją, warto sprawdzić czy donica nie jest za mała. Z kolei jeśli donica z betonu architektonicznego, która będzie zbyt duża spowoduje, że zbędna gleba będzie zbyt mokra, a korzenie rozrosną się zbyt mocno w stosunku do górnej części co też nie jest dobre.

Jaka jest więc zasada sadzenia roślin w naszych donicach z betonu architektonicznego?

Wysokość donicy powinna być równa 1/3 wysokości rośliny – donice z betonu dobieramy więc do wielkości bryły korzeniowej, a roślinę przesadzamy do większych donic wraz ze wzrostem naszej rośliny. Jeśli rośliny mają zdobić bardzo nasłonecznione miejsce, koniecznie posadź je w większych donicach. Donice betonowe w przeciwieństwie do doniczek plastikowych oraz metalowych nie kumulują ciepła co jest bardzo istotne, aby rośliny dobrze się rozwijały. Jeżeli posiadasz zioła, dobrym pomysłem jest ustawienie doniczek wyżej. Takie rozwiązanie ma same plusy: oszczędzamy miejsce, porządkujemy przestrzeń i przy tym tworzy efektowne kompozycje, które pod wpływem słońca uwalniają olejki eteryczne roznoszące się po całym tarasie lub balkonie.

 donice betonowe

Donice z betonu architektonicznego

Kształt donicy

Każdy z gatunków roślin ma inny system korzeniowy, a co za tym idzie wymagadonicy o innym kształcie i wielkości. Pomijając kwestię rośliny – rozmiar donicymoże być podyktowany rozmiarem naszego tarasu. Po prostu nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca na donice w standardowych rozmiarach na naszym tarasie. Dlatego proponujemy wykonanie donicy z betonu architektonicznego w dowolnym rozmiarze i kształcie.

 

Wąskie i wysokie donice

W wąskich donicach sadzimy draceny, iglaki, palmy. Rośliny te nie są zbyt wymagające, a wąska i wysoka donica pozwoli nam zaoszczędzić miejsce na balkonie, tarasie lub w domu. Przy tym donice wysokie idealnie nadadzą się na taras. Dla krzewów i małych drzewek najlepsza będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm.

Szerokie, płytkie donice

Szerokie, płytkie donice doskonale nadadzą się do kaktusów, drzewek bonsai, nowalijek. Donice tego typu doskonale sparadzą się w domu, zaś taras optycznie powiększą.

Niskie, podłużne donice

Donice niskie, a jednocześnie podłużne stosujemy do roślin sezownowych, kaktusów oraz sukulent (roślin gruboszowatych). Donice tego typu często stosowane są na balkonach i tarasach. To donice idealne dla kolorwych i sezonowych kwiatów, które będą się w nich najlepiej czuły.

Duże donice

Duże betonowe donice wykorzystujemy głownie na zewnątrz np.: tarasach, dużych balkonach, ogrodach publicznych, miejskich parkach. Donice z betonusą cięzkie, wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz stabilne. Walory estetyczne możemy natomiast dostosować w zależności od Państwa potrzeb.

 

Design donic, a styl w jakim jest miejsce

Jak dobrać donicę betonową do stylu miejsca?

Rośliny w małych, dużych, wąskich, szerokich, kwadratowych, okrągłych donicach… nie ma znaczenia. Nawet niepozorne, niskie rośliny ustawione na balkonie lub tarasie w dużych lub mniejszych donicach zwrócą na siebie uwagę. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać styl donic do stylu w jakim urządzone jest dane miejsce. W przypadku donic z betonu architektonicznego jedynym aspektem o który powinniśmy zabać jest kształt, ponieważ donice betonowe doskonale zgrywają się z drewnem i do surowymi betonowymi miejscami utrzymanymi w nowoczesnym designie (zobacz galerię realizacji).

Jeżeli nasze miejsce utrzymane jest w nowoczesnym stylu, gdzie posiadamy sporo ostrych krawędzi i był powinniśmy wybrać donice kwwadratowe, prostokątne lub trapezowe. Kształt ten będzie współgrał z otoczeniem. Z kolei jeżeli nasze otoczenie utrzymane jest w klasycznym stylu powinniśmy wybrać donice okrągłe, łukowe lub trapezowe. Donice nie będą narzucać się, będą zaś delikatnie podkreślać wygląd rośliny, bo to przecież ona jest najważniejsza.

Jeśli wybierzemy różne gatunki roślin, które mają urozmaicone kształty – dla równowagi wybierz donice w podobnej formie i stylistyce.

Facebook