Weiss Architecture Studio

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae lorem.

Sbadesign

Bez kategorii Beton architektoniczny – trend w projektowaniu wnętrz

Przemysłowe spojrzenie na wystrój wnętrz staje się coraz bardziej powszechne. Niestety nie każdy może cieszyć się z mieszkania w starym, przebudowanym magazynie, który wypełniają autentyczne elementy industrialne. Istnieją jednak sposoby aby nadać naszym domom wyrazistego miejskiego charakteru.
Jednym z najprostszych sposobów osiągnięcia przemysłowego wyglądu w domu jest użycie przemysłowych materiałów, przy czym beton wydaje się być wyborem najbardziej oczywistym. Wielu projektantów wykorzystuje beton  w nieoczekiwany i nietypowy sposób. Wydaje się, że nie ma niczego, czego nie można stworzyć, przy pomocy tego wszechstronnego materiału.

Oprawy świetlne wykonane z betonu to obecnie mocno wyróżniający się trend w aranżacji oświetleniowej wnętrz. Wielu projektantów wykorzystuje wytrzymałość i użytkowe właściwości tego materiału do tworzenia minimalistycznych, surowych i ascetycznych lamp. Włoski producent oświetlenia Foscarini proponuje wiszącą lampę  Aplomb zaprojektowaną przez Paolo Lucidiego i Lucę Pevere.

Oświetlenie

Heavy to zbiór cienkościennych, odlanych betonowych lampek autorstwa Benjamina Huberta dostępnych w formie ściennej, stołowej i wiszącej. Niemiecki projektant Tim Mackerodt zaprojektował lampę wiszącą, wyprodukowaną przy użyciu betonu zbrojonego włóknami, formowanego ręcznie na elastycznych formach.

Holenderski projektant Dik Scheepers zastosował natomiast papierowy beton – eksperymentalny, tani, wszechstronny i lekki materiał używany głównie w budownictwie – w celu stworzenia kolekcji mebli o nazwie UnPølished.

Betonowa ławeczka

Inne betonowe meble to półki ścienne w kształcie kostek zaprojektowane przez Floriana Kallusa . Elementem wyróżniającym tego projektu jest wewnętrzna okleina drewniana, która dodaje subtelności surowemu charakterowi betonu. Johan Forsberg jest szwedzkim projektantem, który z powodzeniem znajduje coraz to nowsze zastosowania betonu. Eksperymentuje od lat, tworząc ściany, zegary, czy stoły. Jego projekty cechuje minimalistyczne i nowoczesne wzornictwo oraz wyjątkowa trwałość. Również ściany nie uniknęły betonowego szaleństwa. Wzory betonowych płytek Daniela Ogassiana są wspaniałym przypomnieniem, że ten  materiał może zostać przekształcony w powierzchnię dotykową pięknie dekorującą wnętrze. Zjawiskowe płytki ścienne Dune firmy Urban Product wykonane w betonie, drewnie orzechowym czy gipsie, nikogo nie pozostawią obojętnym. Za to każdy, kto na nie spojrzy, marzy by ich dotknąć.

Kwiatki

Natomiast norweska firma Concretwall tworzy niepowtarzalne i realistyczne tapety zaprojektowane w oparciu o zdjęcia fotografa Toma Haga, który podróżując po Norwegii, fotografował surowe ściany z betonu, cementu, a nawet te z pokryte graffiti.

Kuchnie również przeszły rewolucję przemysłową. Projektanci coraz częściej decydują się na  beton jako materiał pierwszego wyboru.

Pomieszczenie

Austriackie studio projektowe Steininger Designers stworzyło innowacyjną betonową kuchnię wykonaną z ultra cienkiego betonu o grubości 8 mm, która jest wytrzymała, lekka, higieniczna i odporna na wysoką temperaturę. Wydaje się, że jedynym produktem niemożliwym do wykonania z betonu są meble przeznaczone do siedzenia. Gęstość i twardość betonu nie zniechęcają jednak projektantów, którzy tworzą interesujące i  nietypowe projekty. Stitching Concrete to dzieło przemysłowego projektanta Floriana Schmida, który wykorzystując rewolucyjne płótno betonowe, stworzył zestaw wytrzymałych taboretów, doskonałych do użytku zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz.

Aranżacje przy użyciu betonu mogą być naprawdę imponujące, a przede wszystkim różnorodne. Walory dekoracyjne tego materiału sprawiają, że możliwości jego zastosowania są niemalże nieograniczone.

Facebook